بیشترِ سؤالاتی که در اینجا آورده‌ام، برای بسیاری از ما خنده دارند، اما فراموش نکنیم که زمانی نه چندان دور، مثلا آن موقع که دانشجو بودیم، بسیاری ازاین سؤالات برای ما هم سؤال بود! آن‌قدر با این قبیل سؤالات در رویدادها و امثال آن مواجه می‌شوم، که تصمیم گرفتم فهرستی از سؤال‌ها و پاسخ‌های آن ایجاد کنم 🙂

 

کجا می توانم ایده‌ام را ثبت کنم؟!

هیچ جایی برای ثبت ایده در جهان وجود ندارد. اساساً ایده در هیچ جای دنیا ثبت نمی‌شود و هیچ حمایت قانونی از ایده در قوانین کشورها تعریف نشده است و نخواهد شد. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که در این مختصر نمی‌گنجد، ولی به طور خلاصه، کسی صاحب ایده است که به بهترین شکل آن ایده را پیاده کند و به بازار عرضه کند.
حقوق ملکیت معنوی (Intellectual Property)، مربوط به اختراعات، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی (Industrial Design) است.

 

من یک ایده جذاب و جدید دارم، ایده من چقدر می‌ارزد؟

دقیقاً صفر تومان! هیچ کس حاضر نیست برای یک ایده، پولی بپردازد و ایده شما را بخرد. یا صرفا به خاطر اینکه ایده از شما بوده، به شما سهام بدهد! ایده، وقتی که پا به عرصه اجرا می‌گذارد و به تحقق نزدیک می‌شود، ارزش می‌یابد، که آن وقت دیگر صرفاً یک ایده نیست!

 

چه کار کنم ایده‌ام دزدیده نشود؟

آن را به بهترین شکل اجرا کن! واقعاً ایده آن قدرها که فکر می کنید مهم نیست، مهم اجرای آن است. هر چقدر هم پنهان‌کاری کنید، همین‌که شما محصولتان را به بازار عرضه کنید، همه از چم و خم آن آگاه خواهند شد. اگر آن موقع یک رقیب سر سخت پیدا کنید، چه کار می‌کنید؟ بیش از آن‌که به مخفی نگه داشتن ایده‌تان فکر کنید، به سرعت و کیفیت رشد استارتاپتان و رسیدن به نقطه آسیب‌ناپذیری در رقابت فکر کنید.

 

آیا همین اول کار، باید تیم تشکیل دهم؟

بستگی دارد. باید بدانید در کدام مرحله از مراحل رشد استارتاپتان هستید، برای این مرحله به چه توانمندی‌هایی نیاز دارید، و برای تأمین آن نیازمندی، بهتر است فردی را استخدام کنید یا آن‌که به او سهام بدهید.

تیمی تشکیل دهید که تا آخر کار با شما باشند. برای تشکیل تیم، بیشتر از سابقه رفاقت و شناخت متقابل، نیاز به مجموعه کاملی از توانمندی‌ها و مهارت‌های حیاتی برای شکل‌گیری و رشد استارتاپ‌تان دارید.

 

 

این مطلب به مرور تکمیل و اصلاح می‌شود! اگر مطلب مفیدی برای تکمیل لینک‌های این مطلب سراغ دارید، دریغ نکنید.