اولین مرحله شکل‌گیری و رشد هر استارتاپ‌، ایده‌پردازی است. پس اگر در ابتدای راه کارآفرینی هستید و با یک ایده سر و کار دارید، این مطلب به شما کمک خواهد کرد. اگر چند قدم جلوتر هم رفته‌اید، باز هم اطمینان پیدا کنید که قدم‌های قبلی را درست برداشته‌اید!

در مرحله ایده‌پردازی، باید ایده خود، مسأله، راه حل، فرضیات، راه‌کارهای جایگزین، رقبا و… را به دقت بررسی کنید. بر خلاف آنچه تصور می‌شود، ایده فقط یک جرقه ذهنی نیست، یک جرقه ذهنی تا تبدیل شدن به ایده کسب‌وکاری، راه زیادی در پیش دارد! برای آنکه بتوانید ادعا کنید یک ایده کسب‌وکاری دارید، باید برای سؤال‌های زیادی جواب روشن داشته باشید.

مفاهیم کلیدی مرحله‌ایده‌پروری؟

 

مسأله (Problem)

کسب‌وکاری که در فکر راه انداختن آن هستید، محصولی که می‌خواهید ارائه کنید، و یا نوآوری ای که در یک کسب‌وکار یا محصول موجود می‌خواهید اضافه کنید، دقیقاً چه مشکل یا نیازی را بر طرف می‌کند. جواب به این سؤال، دلیل استقبال مشتریان از محصول شما را مشخص می‌کند. حتماً شنیده‌اید که تقریباً ۹۰% استارتاپ‌ها شکست می خورند. مهمترین عامل شکست چیست: عدم نیاز مشتریان به چیزی که ساخته شده است! پس حتماً:
۱٫ مسأله را به طور دقیق روشن کنید و بنویسید.
۲٫ مطمئن شوید که مسأله، واقعاً مسأله است! گاهی چیزی را مسأله فرض می‌کنیم که از نظر مشتری اصلاً مسأله نیست! و گاهی مسأله هست، ولی اهمیت چندانی ندارد.

راه حل (Solution)

همان ایده شما است. شما برای حل کردن مشکل مورد نظر، چه راه کاری ارائه می‌دهید و چطور آن مشکل را برطرف می‌کنید؟

پیش‌فرض‌ها (Concepts)

ایده شما مبتنی بر پیش‌فرض‌هایی است. پیش‌فرض‌هایی درباره رفتار مشتریان، نیاز و مشکل آن‌ها، اولویت نیازهای مختلف مشتریان، تعداد مشتریان، مبلغی که آن‌ها حاضرند برای محصول ما بپردازند، مزیت ما نسبت به رقبا و… . بعضی پیش‌فرض‌ها اساسی‌ترند، یعنی اگر واقعیت در آن موضوع خلاف آنچه فکر می‌کردید باشد، کل کسب‌وکار شما بی معنی می‌شود. آن پیش فرض‌ها را فهرست کنید. در ادامه مسیر، باید این پیش‌فرض‌ها به مرور اعتبارسنجی شوند، فرآیندی که به آن اثبات پیش‌فرض‌ها (Proof of concepts) می‌گوییم.

ارزش‌پیشنهادی (Value Proposition)

تکامل یافته همان «راه حل» است. ارزش پیشنهادی کسب‌وکار شما، یعنی بیان دقیق آن چیزی که مشتری به خاطر آن باید از محصول شما استفاده کند. شما از طریق محصول یا خدماتتان، چه ارزشی خلق و ارائه می‌کنید که مشتری به خاطر بهره‌مندی از آن ارزش، سراغ شما می‌آید و بابت آن پول می‌پردازد؟ مثلاً ارزش پیشنهادی سرویس تاکسی‌یاب آنلاین، می تواند این باشد: «تاکسی گرفتن با کمترین معطلی، در همه نقاط، با قیمت مشخص». (مثال هایی کاربردی از طراحی ارزش پیشنهادی ویژه استارتاپ ها)
ارزش پیشنهادی، در کانون کسب‌وکار شما قرار دارد و مهمترین مفهمومی است که باید همواره جلوی چشم داشته باشید. ارزش پیشنهادی، مبتنی بر نیاز و مسأله مشتری است و مزیت محصول شما را نسبت به محصولات مشابه یا راه‌هایی که هم اکنون مشتری نیازش را از آن طریق بر طرف می‌کند.

 

ابزارهای کاربردی مرحله ایده‌پروری

توجه: برخی از ابزارهای قابل استفاده در این مرحله، در مراحل بعدی رشد استارتاپ نیز کاربرد دارند.

 

 

چند لینک مفید دیگر:

The Ultimate Guide to Get Started on Your Business Idea

 

 

مطلب بعدی از این سری: مراحل رشد استارتاپ: مرحله دوم – تطابق راه حل و مسأله

 

این مطلب به مرور تکمیل و اصلاح می‌شود! اگر مطلب مفیدی برای تکمیل لینک‌های این مطلب سراغ دارید، دریغ نکنید.